Nie tylko nauka – dobrostan psychiczny i wypalenie w akademii. Dyskusja otwierająca V Kongres Młodej Nauki

Studia, badania, granty, publikacje… Gdzie w tym wszystkim miejsce na zdrowie psychiczne? Pomijane lub wypierane w codziennym biegu uczucie zmęczenia, wypalenia, samotności czy presji może zniszczyć nawet największy zapał do nauki. A przecież zdrowie psychiczne to nie przywilej – to podstawa.

17 lipca w ramach V Kongresu Młodej Nauki odbędzie się dyskusja plenarna „Nie tylko nauka – dobrostan psychiczny i wypalenie w akademii”, podczas której poruszony zostanie temat kondycji psychicznej w środowisku akademickim. W rozmowie będzie uczestniczyć m.in. dr Agata Rudnik, nasza Założycielka i Dyrektorka.

GDZIE?
Wydział Nauk Społecznych, sala S204/205

KIEDY?
17 lipca (czwartek), g. 17:00

Wydarzenie będzie przestrzenią do rozmowy o coraz częściej obecnych w życiu akademickim zmęczeniu, wypaleniu, samotności i przeciążeniu psychicznym studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych.

– Chcemy mówić głośno o tym, co często jest w akademii przemilczane. O tym, jak zadbać o siebie i o innych. O tym, że zdrowie psychiczne nie jest luksusem, tylko warunkiem rozwoju – mówi Kacper Wiśniewski, moderator wydarzenia.

W dyskusji udział wezmą przedstawicielki władz Uniwersytetu Gdańskiego oraz badaczki i badacze zajmujący się tematyką zdrowia psychicznego:

  • dr hab. Urszula Patocka-Sigłowyprof. UG, Prorektorka ds. Studenckich UG, językoznawczyni, profesor Instytutu Rusycystyki i Studiów Wschodnich UG, specjalistka w zakresie komunikowania politycznego i przekładu,
  • dr hab. Anna Dziadkiewicz, prof. UG, Prodziekan ds. Internacjonalizacji i Rozwoju Wydziału Zarządzania UG, Kierownik Katedry Marketingu na Wydziale Zarządzania, ekspertka w zakresie turystyki regeneracyjnej i User Experience wspierającego dobrostan,
  • dr Agata Rudnik, psycholożka, adiunktka w Zakładzie Psychologii Klinicznej i Zdrowia UG, dyrektorka Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego UG, specjalistka psychologii klinicznej,
  • dr hab. Paweł Atroszkoprof. UG z Zakładu Psychometrii i Statystyki, ekspert w zakresie wypalenia zawodowego i uzależnień behawioralnych,  jeden z opiekunów merytorycznych Globalnego badania uzależnienia od pracy,
  • mgr Jurand Sobiecki, psycholog i biolog medyczny, asystent w Zakładzie Neuropsychologii UG, założyciel i opiekun interdyscyplinarnej organizacji studenckiej SciClub, prowadzi akcje prospołeczne oraz badania mające na celu realną poprawę dobrostanu społeczności akademickiej.

Podczas spotkania uczestnicy poruszą m.in. kwestię wpływu warunków studiowania i pracy na kondycję psychiczną osób związanych z akademią, a także zastanowią się, jak instytucje szkolnictwa wyższego mogą wspierać dobrostan swojej społeczności.

O KONGRESIE

Kongres Młodej Nauki jest cykliczną międzynarodową i multidyscyplinarną konferencją naukową, która odbywa się na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2024 roku Kongres organizują także Politechnika Gdańska oraz Gdański Uniwersytet Medyczny.

W ramach wydarzenia w kilkudziesięciu panelach młodzi naukowcy mogą zaprezentować wyniki swoich badań, przedyskutować swoje tezy, nawiązać kontakty i rozwijać się naukowo. Tematyka wystąpień w ramach konferencji nie jest ograniczona – przewidziane są wystąpienia z zakresu nauk ścisłych, eksperymentalnych, humanistycznych, społecznych i innych. 

PROGRAM WYDARZENIA można znaleźć TUTAJ.

Sponsorem V Kongresu Młodej Nauki jest PKO BP.